wernisaż: 17/03/2023
wystawa: 17/03/2023 – 31/03/2023
Od pewnego czasu, a ściślej od jakichś 10 lat, jedną z moich ulubionych polskich piosenek jest „Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar. Ten – można powiedzieć – banalny utwór był moim odkryciem dopiero na pewnym etapie życia. W młodości często nam się wydaje, że jesteśmy wieczni, że wszystko jest stałe i nieprzemijalne, a deklaracje, które słyszymy z ust innych, są dane na zawsze. Nic bardziej złudnego. Z biegiem lat, nabierając doświadczeń, uczymy się, że nie ma nic danego na zawsze. Wszystko podlega przemianom, zmianom, transformacjom. Starzejemy się, ukochani ludzie odchodzą, umierają. Świat się rozwija, ale i autodegraduje, niespodziewanie nadchodzą kataklizmy, choroby, kryzysy. To, co zdobyliśmy, tracimy, a zyskujemy to, o czym nawet nie marzyliśmy. Oprócz poszczególnych jednostkowych zmian dają się też zauważyć pewne rytmy, sinusoidy, wzloty i upadki, powtarzalność zdarzeń, zjawisk i zachowań. Cykliczność, ciągłość, pętle, które dają nam nadzieję na choćby nikłą przewidywalność i pozwalają się spodziewać, że po nocy wyjdzie jednak słońce. Chciałabym, aby moja wystawa najnowszych prac stworzonych specjalnie do Galerii Sztuki „W Przyziemiu” odczytywana była właśnie według tego klucza. Sercem ekspozycji jest wielkoformatowa układanka rytmów mówiąca o pewnej ciągłości zdarzeń, powtarzalności, zakotwiczeniu. Pomalowane czarną matową farbą ściany pomieszczeń Galerii już same w sobie wprowadzają mroczny klimat. Wnętrza te według mnie stanowią najlepsze tło dla moich rozmyślań dotyczących zmian. Ten mrok, z którego – oświetlone punktowym światłem – wyłania się tylko to, co chcę, aby było widziane, reszta tonie w ciemności. Ten zabieg pozwala się skoncentrować i skupić na tym, co jasne, zanurzone w światle; mrok pozostaje jedynie tłem.
Gabi Buzek
Urodzona w 1979 roku w Krakowie. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki (2004) Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Malarstwa (2005), gdzie uzyskała też tytuł doktora (2008). Stypendystka Fachhochschule Darmstadt (Niemcy) oraz Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Od 2012 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie na stanowisku profesora. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego. Od 2018 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Podstaw Studiów Wizualnych, a od 2020 roku również kierownika Katedry Sztuk Wizualnych. Od 2020 roku pełni rolę kuratora Galerii Schody Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie.
Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, zorganizowała 26 wystaw indywidualnych w Polsce, Finlandii i USA.
Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Izraelu, Szwecji, Finlandii, Holandii, USA i Kanadzie oraz w zbiorach Galerii Nova, Galerii Nota Bene, Galerii Floriańska 22, Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Muzeum w Sosnowcu, Książnicy Cieszyńskiej, Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Miasta Ogrodów, Kakslauttanen Art Gallery w Finlandii, Milo Gallery w Nowym Yorku.
Uprawia malarstwo, fotografię, tworzy kolaże, formy przestrzenne i multimedialne.
Galeria Sztuki
"W Przyziemiu"
ul. Starowiślna 36
31-032 Kraków
info@galeriawprzyziemiu.pl
+ 48 690 303 602